محمد شش خان

محمد شش خان

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

معرفی شهر اندیشه

 شهرستان شهریار :

 

همانطور که در نقشه فوق دیده می شود ، استان تهران از اطراف به استانهای مازندران، البرز، مرکزی، قم، سمنان متصل است. دراین نقشه شهرستان شهریار در تقسیمات استان البرز دیده شده است.

این تقسیمات مورد موافقت قرار نگرفته و شهرستان شهریار با شهرهای خود (در ادامه ذکر خواهند شد) در تقسیمات استان تهران قرار گرفت.

شهرستان شهريار با مساحت 320كيلومتر مربع يكي از 12شهرستان استان تهران است اين شهرستان درغرب استان تهران واقع شده كه از غرب با شهرستان كرج از توابع استان البرز و شهرستان ملارد و از شمال با شهرستانهاي قدس وتهران و از سمت جنوب با شهرستان رباط كريم و شهرستان زرند ساوه در استان مركزي و ازسمت شرق با شهرستان اسلامشهر مرز مشترك دارد.

 

شهرستان شهریار در منتهی الیه ضلع جنوبی سلسله جبال البرز مركزی واقع شده است و با وسعتی معادل 1329 كیلومتر مربع در ارتفاع 160 متری از سطح دریاهای آزاد قرار گرفته است.

 

شهریار از شمال به بخش کرج،از شرق به بخش کن و کهریزک و ازجنوب به بخش رباط کریم و از مغرب به قسی از بخش اشتهارد و از استان تهران قسمتی دیگر باقیمانده از مغرب و از جنوب به بخش زرند ساوه از استان مرکزی منتهی می شود.

 

منطقه شهریار در قسمتی قراگرفته که کوه طالقان با ارتفاع 4145 متر از سطح دریا در  آن واقع شده است و انتهای دامنه این کوه از نظر کشاورزی بسیار مستعد و حاصلخیز است.

  ازلحاظ مختصات جغرافیائی بین " 30 َ 20 50 تا " 10  َ 13 51 طول شرقی از نصف النهار گرینوچ و"50 َ 30 35 تا " 15 َ45 35 عرض شمالی از خط استوا قرار دارد.

باتوجه به قدمت و ديرينگي شهرستان، 23 بقاء متبركه و 45 آثار تاريخي و باستاني در اين منطقه وجود دارد و مورد بازديد ساكنين شهرستان و مسافرين قرار مي گيرد.

 با مراجعه به كتب معتبر و تاریخی و اظهار نظرهای مورخین می توان دریافت كه شهریار از سابقه بسیار طولانی برخوردار است. قدمت برخی از آثار باستانی و بناهای تاریخی به هزاره های قبل از میلاد و ظهور دین مقدس اسلام برمیگردد. همچنین وجود بقاع متبركه و مزار نوادگان ائمه اطهار ( ع )‌ نشان دهنده دینداری و دین باوری مردم این متطقه از میهن پاك كشورمان می باشد. واژه شهریار از تغییر و تحول واژه ” شهردار “ كه برگرفته از واژه های ” خشتره داره “ در فارسی باستان و ” شتردار “ در زبان پهلوی به معنای ” دارنده و مالك كشور “ می باشد به دست آمده است.

  همچنین در فرهنگ نامه های زبان فارسی معنای لغوی شهریار را برابر با كلانشهر و یا بزرگ شهر آورده اند.
شهریار با توجه به سابقه چندین هزار ساله و به علت برخورداری از شرایط ویژه هموار مورد توجه خاص بوده است.

 شهریار در گذشته از بلاد ری محسوب می شده است.

 سازمان میراث فرهنگی وجود قریب به 74 تپه باستانی، چندین قلعه تاریخی، چند درخت قدیمی چند صد ساله، تعدادی گورستان تاریخی، كاروانسرا و آثار باستانی دیگر را كه همگی مبین سابقه كهن این منطقه می باشد را مورد شناسایی قرار داده است. مظاهر تمدن اقوام سیلك كه قدمت آن به 3800 تا 4000 سال قبل از میلاد باز می گردد در تپه ها و جلگه های شهریار دیده شده است و همچنین مظاهر نفوذ تمدن این اقوام كه وسایل كار آنها را بیشتر سنگ و استخوان تشكیل می داده است را میتوان در اطراف تهران چشمه علی، ری و اسماعیل آباد یافت.


این شهرستان به لحاظ نزدیكی به شهر تهران و پایتخت سیاسی كشور و نزدیكی به فرودگاه های بین المللی و ... دارای ویژگی های منحصر به فردی است كه آن را از سایر شهرستان های استان متمایز می سازد.

  به عنوان نمونه عدم ساماندهی جمعیت منجر به سكونتهای غیر رسمی در شهرها و روستاها شده و این مهم تأمین شاخصهای بهداشتی، امنیتی، درمانی، عمرانی، رفاهی و ... را با مشكل روبرو ساخته است.

 اگر بخواهیم سکونتگاههای انسانی را پس از اسلام در منتطقه شهریار خصوصا شهر شهریار مورد کنکاش و بررسی  قرار دهیم باید اذعان کنیم که وجود دو امامزاده در فاصله تقریبی 2 کلیومتری از یکدیگر مهمترین عوامل تجمع گروهای انسانی در منتطقه بوده است.

 وجود ذریه رسول اکرم (ص)و ائمه معصومین(ع) در نقاط مختلف ایران به خاطر عشق و علاقه ای که ابن ملت معتقد به ولایت آل علی(ع) داشته و دارند موجب گرایش شایان توجه به آنها شده ،به گونه ای که سکونت در جوار مدفن امامزاده گان را نوعی تقدیس و مایه خیر و برکت برای زندگی خود می دانسته اند.

 امامزاده اسماعیل (ع) در علیشاه عوض و امامزاده هادی (ع) در کرشته عامل  مهمی برای تجمع مردم مسلمان و نهایتاً ایجاد مناطق مسکونی در پیرامون این دو امامزاده بوده است.کرشته در لغت به معنای خس و خاشاک است.

 

منطقه شهریار از ویژگی های کشاورزی مهمی برخور دار است، به طوری که قسمت عمده زمینهای اطراف شهریار  را باغات میوه تشکیل می دهند.

 محصولات کشاورزی در  شهریار به دلیل آب و هوای بسیار خوب و معتدل و چهار فصل بودن از تنوع خاصی برخودار است.

 

آلبالو

3

گلابی

2

سیب

1

آلو

6

گوجه فرنگی

5

گیلاس

4

زرد آلو

9

شفتالو

8

هلو

7

آلو قطره طلا

12

قیسی

11

شلیل

10

انگور

15

زعفران

14

به

13

بادام

18

پسته

17

توت درختی

16

انجیر

21

سنجد

20

گردو

19

گندم

24

انار

23

خرمالو

22

ذرت دانه ای

27

ذرت علوفه

26

جو

25

یوجه

30

شبدر

29

اسپرس

28

چغندر قند

33

پنبه

32

نخود

31

لوبیا

36

سیب زمینی

35

پیاز

34

 

 

قوام و طوائف بزرگ شهریار :

 شاهمیری - زندکریم خانی - بختیاری – تاجیک - تقوی - قانع - اخباری - مروج – جبلی - بیات – درخشان - رهنما - ترابی - خلج - پرویزخانی - رهگذر - مردای - زرگر - وزردار – و...

 

شهريار تاسال 1368 بعنواني يكي از بخشهاي شهرستان كرج در واحد تقسيمات كشوري شناخته مي شد تااينكه براساس مصوبه شماره 49144/ت603 مورخ 14/5/68 هيئت محترم دولت و ابلاغيه شماره 53/5146 مورخ 26/5/68 وزارت كشور با دوبخش مركزي و رباط كريم به شهرستان ارتقاء و از شهرستان كرج منتزع گرديد.

 

شهرستان شهريار تا سال 1375 داراي 2بخش مركزي و رباط كريم بود دراين سال با مصوبه شماره 101667/ت16980 مورخ22/8/75 هيات محترم وزيران و ابلاغيه شماره 8958/42/4/1 مورخ21/9/75 وزير كشور بخش رباط كريم با ارتقاء به شهرستان از شهريار جداشده و دربخش مركزي شهريار يك بخش بنام بخش قدس با مركزيت شهرقدس و دهستانهاي هفت جوي ودانش ايجاد وتاسيس گرديد.

 

 شهرستان شهريار تاسال 1379 با 2بخش مركزي و قدس در نظام تقسيمات كشوري اداره مي شد تا اينكه در اين سال تقسيمات شهرستان با تغييراتي مواجه شد وطي مصوبه شماره 56473/ب22201هـ مورخ9/12/79 هيئت محترم دولت بخش ملارد به مركزيت شهر ملارد متشكل از دهستانهاي ملارد و بي بي سكينه و اخترآباد در تابعيت شهرستان شهريار ايجاد وتاسيس گرديد و تاسال 1388شهرستان با 3بخش مركزي قدس و ملارد در تركيب تقسيمات كشوري شناخته مي شد.
ازسال 1368 تا سال 1383 در نظام مديريت شهري وروستايي شهرستان تغييرات اساسي بوجود آمده كه حاصل آن ايجاد وتاسيس شهرهاي قدس- ملارد- صباشهر-وحيديه-انديشه-شاهدشهر-صفادشت-فردوسيه و باغستان بود كه از تعداد 9شهر ايجاد شده در شهرستان بجز شهر انديشه كه خود در قالب شهرهاي جديد وبا مصوبه هيات وزيران بوده و توسط وزرات مسكن وشهرسازي و شركت عمران احداث گرديد، 8شهر ديگر روستاهاي قديمي و باجمعيت بالايي بوده اند كه برحسب نياز به ارائه خدمات به شهر ارتقاء داده شده اند .

 

 ضمن اينكه قبل از تأسيس اين شهرها خدمات اوليه به مدت يك دهه توسط دهداريهاي جوقين –قائم آباد و فردوسيه-رزكان-مويز-ملارد-بي بي سكينه و اخترآباد به مردم ارائه مي گرديد.

 

درسال 1388با تأسيس شهرستانهاي قدس وملارد به تبع آن شهرهاي قدس وملارد وصفادشت از شهرستان شهريار منتزع وشهريار با يك بخش مركزي و 7شهر و 6دهستان شامل سعيدآباد-مويز-رزكان-فردوسيه-قاسم آباد و جوقين و 31 روستا هم اكنون بعنوان يكي از 12شهرستان استان تهران است

 

 

جدول مربوط به تأسيس شهرهاي شهرستان شهريار :

 

ردیف

نام شهر

سال تاسيس

محلهاي تحت پوشش

1

شهريار

1331

شهريار-كرشته-عباس آباد-كهنز-جعفريه-فاز يك انديشه-اميريه-وائين وكاروان

2

انديشه

1364

فازهاي 2،3،4،5

3

وحيديه

1375

جوقين-قصطانك-قصبه-اسماعيل آباد-وحدت

4

صباشهر

1375

قاسم‌آباد-كبودين-قنديشاد-اسلام آباد-ويره-مصطفي‌خميني

5

شاهدشهر

1376

علي آباد-درازه - شهسواري

6

فردوسيه

1379

فردوسي-عباس آباد-عبدآباد-خاوه

7

باغستان

1383

سعيدآباد-مهديه-مويز-خادم آباد-صادقيه-نصيرآباد-مطهري

 

 شهر جدید اندیشه:

اندیشه یکی از شهرهای استان تهران ، شهری جدید و پیشرو است که در سیاست توسعه شهری پیش‌قراول و جزو یکی از موفق‌ترین شهرهای جدیددر ایران است.

این شهر در بخش مرکزی شهرستان شهریارو دارای ۶ فاز می‌باشد و در ۳۰ کیلومتری تهران، ۳ کیلومتری شمال غربی شهریار و ۷ کیلومتری جنوب شرقی کرج قرار دارد. شهر اندیشه بر اساس قوانین جدید شهرسازی طراحی و ساخته شده است.

موقعیت وسعت، جمیعت، شرایط اقلیمی و آب و هوایی شهر جدید اندیشه:

شهر جدید اندیشه با وسعت 1495 هکتار بصورت مثلثی در جنوب شرقی شهر کرج و در شرق محور ملارد واقع گردیده است.و به لحاظ دسترسی مناسب به شبکه های ارتباطی منطقه از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد. اراضی مورد نظر از شرق به رودخانه کرج و از غرب به محدوده طرح توسعه و عمران استان البرز و از جنوب به جاده کرج به علیشاه عوض و از سمت شمال به اراضی روستای هفت جوی محدود است.

نقش عملكردي – اقتصادي شهراندیشه

با بررسي وضعيت اقتصادي – اجتماعي منطقه شهري تهران و همچنين سياستهاي كلان توسعه منطقه در چارچوب استراتژيهاي توسعه ملي و منطقه اي اهداف ايجاد شهر انديشه حول محورهاي اساسي ذيل شكل گرفته است .

 

 • تعادل بخشي به توزيع مناسب جمعيت در سطح منطقه .
 • كمك به حفظ محيط زيست طبيعي منطقه
 • تامين مسكن ارزان براي سرريز جمعيتي شهر هاي واقع در محدوده منطقه شهري تهران .
 • تشويق فعاليت سرمايه گذاري در ساخت مسكن انبوه و صنايع وابسته
 • ايجاد مركزي براي احداث خدمات شهري – رفاهي برتر
 • كمك به تعادل اقتصادي در منطقه از جهت نزديك كردن فاصله بين عرضه و تقاضاي مسكن و تثبت قيمت زمين

شهرداری شهر جدید اندیشه

شهرداری اندیشه در سال 1382 در شهر جدید اندیشه تاسیس گردید. امروز این شهرداری و پرسنل آن با همت و تلاش زیاد سعی در ساختن شهری آرمانی و زیبا برای شهروندان فهیم این شهر دارند .

شهرداری اندیشه بنا به دلایل مختلف  که بخش عمده به لحاظ شهری و شهرسازی و همچنین نزدیکی شهر به تهران و راه‌های دسترسی متعدد مربوط می‌شود، فضایی را طراحی کرده که به اهدافش برسد. این شهر توانسته جاذبه‌های لازم را برای جذب و اسکان جمعیت داشته باشد درحالی‌که چالش سایر شهرهای جدید آن است که چگونه می‌توان آن شهرها را برای جذب جمعیت آماده کرد.و به لحاظ دسترسي مناسب به شبکه هاي ارتباطي منطقه از جايگاه و موقعيت سوق الجيشي ويژه اي برخوردار است.

عوامل مؤثر در مکانیابی شهر

 • دسترسي مناسب به شبكه هاي ارتباطي منطقه از جمله آزاد راه تهران-کرج و شبکه راه آهن
 • وجود امکانات لازم از نظر تأمین نیازهای اولیه ساکنین با توجه به استقرار آن در مجاورت با کانون های اجتماعی و فرهنگی تکامل یافته از جمله شهرستان های شهریار و کرج
 • وجود اراضي غير قابل كشاورزي، زمینهای شن زاری که هم جهت ساخت و سازمناسب است و هم باعث شده منابع شن و ماسه اطراف شهر باعث افزایش اشتغال زایی عده ای از ساکنین و تامین ارزان ماسه جهت ساختمان سازی گردد.
 • وجود امكانات تامين آب به ويژه منابع آب زيرزميني که باعث شده آب مصرفی ساکنین این شهر از چاهای عمیق احداث شده همین شهر تامین گردد .
 • وجود امكانات بالقوه در جهت تامين اشتغال براي ساكنين آينده که نقش عمده ای در خروج بی دلیل افراد از شهر و کاهش تردد و ترافیک و عوارض ناشی از آن می گردد.

اهداف ایجاد شهر

شهرهای جدید معمولاً با هدف جلوگیری از گسترش بی رویه شهرهای بزرگ و جذب سرریز جمعیت آنها و نیز جلب مهاجرین احتمالی به عنوان موج گیر تأسیس می شوندکه از مهمترین اهداف ایجاد شهر جدد اندیشه می توان به موارد زیر اشاره نمود .

 • جذب جمعیت سر ریز منطقه شهری تهران
 • جلوگیری از حاشیه نشینی و توسعه گسترش ناهنجار شهرها
 • فرصت دهی و ساماندهی به شهرهای تهران و کرج
 • حفظ تعادل اکولوژی منطقه
 • ایجاد محیط زیست مناسب
 • نزدیکی محل کار،مسکن و خدمات شهری نسبت به یکدیگر
 • استفاده بهینه از زیر ساختها

مراحل شكل گيري

شهر اندیشه شامل 6 فاز می باشد که فاز 1 آن زیر نظر شهرداری شهریار و مابقی فازها زیر نظر شهردار ی شهر جدید اندیشه می باشد .

 فاز 1

 اين فاز در واقع شهرك انديشه ناميده شده كه قبل از انقلاب عمليات طراحي و اجرايي آن شروع و بعد از انقلاب تكميل و تحويل فرمانداري و شهرداري شهريار گرديد.

 فاز 2

طراحي اين فاز در زميني به مساحت 120 هكتار از سال 1370 آغاز و قطعات آن در دو بخش ويلايي و آپارتماني از سال 1371 به متقاضيان واگذار گرديد.

فاز 3

اين فاز در سال 1370 در زميني به مساحت 360 هكتار طراحي و بر اساس كاربري مصوب در مراحل مختلف به متقاضيان واگذار شده است.

 

فاز 4

مساحت اين فاز 330 هكتار بوده كه از سال 1375 آماده سازي اراضي آن آغاز و به متقاضيان واگذار شده است.

فاز 5

 اين فاز به مساحت 194 هكتار مي باشد كه 58 هكتار آن توسط شركت تعاوني مسكن جعفريه احداث گرديده است.

فاز 6

این فاز به مساحت   280 هکتار می باشد که هنوز هیچگونه ساخت و سازی در آن صورت نگرفته است .

شرایط اقلیمی و آب و هوایی

اراضی شهر جدید اندیشه از نظر شرایط اقلیمی دارای آب و هوای نسبتا گرم و خشک در تابستان و سرد در زمستان می باشد و در ارتفاع 1200 متری از سطح دریا قرار دارد .

تدوین، اجرا، كنترل و ارزيابي استراتژي شورای اسلامی شهر اندیشه

تدوین، اجرا، كنترل و ارزيابي استراتژي شورای اسلامی شهر اندیشه

چکیده :

احداث شهرهای جدید به عنوان یک حرکت اساسی در نظام شهرنشینی کشور از دهه 60 به عنوان یک راه حل اساسی آغاز شد که اکنون نیز ادامه دارد. به دنبال گسترش شهرنشینی در جهان و ایران و حاد شدن مسائل پیرامون آن ، بازنگری در رویکردهای برنامه ریزی و طراحی شهری به یک ضرورت گریز ناپذیر در تمام دنیا و کشور عزیزمان ایران بدل شده است.

مدیریت استراتژیک دردهه 1980 با هدف ايجاد هماهنگي هرچه بيشتر دراهداف و برنامه هاي سازماني و نيز اطمينان از اجرا و پياده سازي طرح ها ظهور كرد . لذا در این مقاله سعی بر تدوین، اجرا، كنترل و ارزيابي استراتژي شورای اسلامی شهر اندیشه پرداختیم. در این مقاله با تحلیل روش SWOT استراتژی تدوین نموده ایم. ابتدا به تحلیل محیط داخلی و خارجی پرداخته و به نسبت درجه اهمیت هر عامل، راهکار ارائه گردیده است. با توجه به نوع دستگاه مورد نظر در بعضی از موارد راهکار کلی گویی شده و در بعضی موارد با مثال ارائه شده است.

چگونه باید با کارکنان مشکل ساز در سازمان رفتار‏‏‏‏‏‏‏‏‏‎‎‎‏‏ کنیم ؟

به نام خداوند جان و خرد ... اظهار مدیری در مورد کارمند مشکل ساز: (( استخوان لایه زخم است و باید با او ساخت))...

آیا این چنین است ؟؟ آیا باید کارکنان مشکل ساز را طرد نمود ویا اینکه با مشارکت کار را ادامه داد؟ آیا کارکنان یکسانند؟

سخت پرداز سامانه

شرکت سخت پرداز سامانه

کانون آگهی و تبلیغات

کانون آگهی و تبلیغات

شرکت پیشرو آساک

شرکت فن آوران اطلاعات و ارتباطات پیشرو آساک به شماره ثبت 422836 با مسئولیت محدود، با هدف ارتقای کمی و کیفی انواع خدمات سخت افزاری و نرم افزاری رایانه ای وارد عرصه شد و فعالیت خود را بصورت رسمی از فروردین ماه سال 1391 خورشیدی آغاز کرد. این شرکت با دارا بودن نیروهای جوان، خلاق و متخصص و با اتکا به تجارب بسیاری که قبل از تاریخ ثبت شرکت کسب کرده بود توانست ظرف مدت بسیار کوتاهی، جایگاه مناسبی کسب نماید و بصورت مستمر در مسیر رشد و پیشرفت گام بردارد.

http://www.pishro-asak.com

سایت شما برای نمایش بهتر نیاز به استفاده از کوکی دارد Cookie policy. I accept cookies from this site.Agree