پنج شنبه, 25 تیر 1394 ساعت 15:17

تدوین، اجرا، كنترل و ارزيابي استراتژي شورای اسلامی شهر اندیشه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تدوین، اجرا، كنترل و ارزيابي استراتژي شورای اسلامی شهر اندیشه

چکیده :

احداث شهرهای جدید به عنوان یک حرکت اساسی در نظام شهرنشینی کشور از دهه 60 به عنوان یک راه حل اساسی آغاز شد که اکنون نیز ادامه دارد. به دنبال گسترش شهرنشینی در جهان و ایران و حاد شدن مسائل پیرامون آن ، بازنگری در رویکردهای برنامه ریزی و طراحی شهری به یک ضرورت گریز ناپذیر در تمام دنیا و کشور عزیزمان ایران بدل شده است.

مدیریت استراتژیک دردهه 1980 با هدف ايجاد هماهنگي هرچه بيشتر دراهداف و برنامه هاي سازماني و نيز اطمينان از اجرا و پياده سازي طرح ها ظهور كرد . لذا در این مقاله سعی بر تدوین، اجرا، كنترل و ارزيابي استراتژي شورای اسلامی شهر اندیشه پرداختیم. در این مقاله با تحلیل روش SWOT استراتژی تدوین نموده ایم. ابتدا به تحلیل محیط داخلی و خارجی پرداخته و به نسبت درجه اهمیت هر عامل، راهکار ارائه گردیده است. با توجه به نوع دستگاه مورد نظر در بعضی از موارد راهکار کلی گویی شده و در بعضی موارد با مثال ارائه شده است.

 

(( بسیار مهم : در تدوین مقاله سعی شده استراتژی مفید و قابل اجرا باشد و نویسنده در مورد مطالب قید شده تنها نظر شخصی خود را بیان نموده و گاها از بعد علم مدیریت و نظریه پردازان مطرح دنیا قواعد کلی را بیان نموده است))

مقـدمه :

شهرجدید اندیشه به عنوان پرجمعیت ترین شهر از مجموعه شهرهای جدید اطراف تهران است که یافته های تحقیقات نشان می دهد فاصله کم از کلانشهر تهران و تفاوت قیمت بسیار زیاد زمین و مسکن در ابتدای احداث، میان تهران و شهر جدید اندیشه از مهمترین عوامل موثر در جذب جمعیت به این شهر بوده است. شهر انديشه با وسعت 1495 هکتار به صورت مثلثي واقع در غرب استان تهران در شهرستان شهريار در فاصله 30 کيلومتري شهر تهران، 3 کيلومتري شمال غربي شهر شهريار و 7 کيلومتري جنوب شرقي شهر کرج مي باشد. و به لحاظ دسترسي مناسب به شبکه هاي ارتباطي منطقه از جايگاه و موقعيت سوق الجيشي ويژه اي برخوردار است.

عوامل مؤثر در مکانیابی شهر

وجود امكانات بالقوه در جهت تامين اشتغال براي ساكنين آينده

دسترسي مناسب به شبكه هاي ارتباطي منطقه از جمله آزاد راه تهران-کرج و شبکه راه آهن

وجود امکانات لازم از نظر تأمین نیازهای اولیه ساکنین با توجه به استقرار آن در مجاورت با کانونهایاجتماعی و فرهنگی تکامل یافته از جمله شهرستان های شهریار و کرج

وجود اراضي غير قابل كشاورزي

وجود امكانات تامين آب به ويژه مناع آب زيرزميني

 

اهداف ایجاد شهر

جذب جمعیت سر ریز منطقه شهری تهران

امکان فرصت دهی و ساماندهی به شهرهای تهران و کرج

حفظ تعادل اکولوژی منطقه

ایجاد محیط زیست مناسب

نزدیکی محل کار،مسکن و خدمات شهری نسبت به یکدیگر

استفاده بهینه از زیر ساختها

جلوگیری از حاشیه نشینیمو توسعه گسترش ناهنجار شهرها

 

مراحل شكل گيري

فاز 1

اين فاز در واقع شهرك انديشه ناميده شده كه قبل از انقلاب عمليات طراحي و اجرايي آن شروع و بعد از انقلاب تكميل و تحويل فرمانداري و شهرداري شهريار گرديد.

فاز 2

طراحي اين فاز در زميني به مساحت 120 هكتار از سال 1370 آغاز و قطعات آن در دو بخش ويلايي و آپارتماني از سال 1371 به متقاضيان واگذار گرديد.

فاز 3

اين فاز در سال 1370 در زميني به مساحت 360 هكتار طراحي و بر اساس كاربري مصوب در مراحل مختلف به متقاضيان واگذار شده است.

فاز 4

مساحت اين فاز 330 هكتار بوده كه از سال 1375 آماده سازي اراضي آن آغاز و به متقاضيان واگذار شده است.

فاز 5

اين فاز به مساحت 194 هكتار مي باشد كه 58 هكتار آن توسط شركت تعاوني مسكن جعفريه احداث گرديده است.

 

شرایط اقلیمی و آب و هوایی

اراضی شهر جدید اندیشه از نظر شرایط اقلیمی دارای آب و هوای نسبتا گرم و خشک در تابستان و سرد در زمستان می باشد و در ارتفاع 1200 متری از سطح دریا قرار دارد .

 

جمعیت

اصولا برنامه ریزی توسعه شهرهای جدید در سه دوره: -- بلند مدت (25 ساله) -- میان مدت (15 ساله) -- کوتاه مدت (5 ساله) صورت می پذیرد که در خصوص اندیشه بدلیل شروع عملیات آماده سازی واگذاری زمین و هجوم سرريز جمعيت تهران با فرض سال 1370 به عنوان سال مبنای طرح، تا پایان سال 1375 بیش از 1900 واحد مسکونی ایجاد گردیده بود. علیرغم پیش بینی این مسئله که در دوره میان مدت طرح (سال 1385) با توسعه و شکل گیری مراکز خدماتی و تاسیسات روبنایی و زیربنایی شهر بیش از 000/60 نفر و تا پایان دوره طرح یعنی تا سال 1395 بیش از 000/100 نفر در این شهر اسکان یابند اما بدلیل استقبال غیر منتظره مردم از اسکان در این شهر هم اکنون جمعیتی بالغ بر 000/120 نفر در شهر اندیشه ساکن می باشند.

 

مديريت استراتژيك

علم و هنر تدوين، اجرا و ارزيابي تصميمهاي وظيفه­اي چندگانه­اي كه سازمان را قادر مي­سازد به مقاصدش برسد

تدوین استراتژي: فرايند تبيين ماموريت سازمان ، شناسايي عوامل استراتژيك داخلي و محيطي، تعيين اهداف و استراتژي هاي سازمان در سطوح مختلف

اجراي استراتژي: فرايند به اجرا در آوردن استراتژي هايي كه در مرحله تدوين تعيين شده اند به وسيله تخصيص منابع و اصلاح ساختار و فرهنگ سازماني

كنترل و ارزيابي استراتژي: بررسي تغييرات احتمالي عوامل داخلي و خارجي اثرگذار بر ماموريت ، اهداف و استراتژي ها و راه كارهاي اجرايي و مقايسه آن با اهداف و استراتژي ها و شناسايي نقاط قابل بهبود و انجام اصلاحات لازم

 

چرخه دمینگ

A: Analyze موقعیت را تحلیل کنید                    P: Plan       برای آن برنامه تدوین کنید

D: Do         برنامه را اجرا کنید                          C: Control اجرای برنامه را کنترل کنید

 

اجزاء مديريت استراتژيك

 1. رسالت و اهداف اصلي را تعیین كنيد
 2. محيط را تجزيه و تحليل كنيد
 3. استراتژيهاي تجاري را انتخاب و تحليل نماييد
 4. استراتژيها را اجرا كنيد
 5. عملكرد را ارزيابي و بر آن نظارت كنيد

 

برنامه ریزی

برنامه ريزي عبارتست از فرايندي داراي مراحل مشخص وبهم پيوسته، براي توليد يك خروجي منسجم در قالب سيستمي هماهنگ از تصميمات. برنامه ریزی فكر كردن راجع به آينده يا كنترل آن نيست بلكه فرايندي است كه مي‌تواند در انجام اين امور مورد استفاده قرار گيرد. برنامه ريزي، تصميم‌گيري در شكل معمول آن نيست بلكه از طريق فرايند برنامه ريزي، مجموعه‌اي از تصميمات هماهنگ اتخاذ مي‌شود. برنامه ریزی مي‌تواند براي زمان حال يا آينده انجام شود.

 

ويژگي‌هاي برنامه ریزی

1) تشخيص نياز

2) جمع‌آوري اطلاعات

3) مرتبط ساختن اطلاعات و عقايد

4) تعريف اهداف

5) تأمين مقدمات

6) پيش‌بيني شرايط آينده

7) ساخت زنجيره‌هاي متفاوتي از اقدامات مبتني بر تصميمات متوالي

8) رتبه‌بندي و انتخاب گزينه‌ها

9) تعريف سياستها

10) تعريف معيارهاي ارزيابي برنامه

 

فرايندعمومي برنامه ريزي استراتژيك

 • فرايند عمومي جمع آوري اطلاعات تا تجزيه وتحليل وتدوين برنامه استراتژيك
 • تدوين اركان جهت ساز (ماموريت, آرمان, ارزش)
 • بهره گیری از ماتريس ارزيابي عوامل خارجي (EFE)
 • بهره گیری از ماتريس ارزيابي عوامل داخلي (IFE)
 • بهره گیری از ماتريس بررسي مقايسه‌اي رقابت (CPM)
 • بهره گیری از مدل تحليل SWOT و پيشنهاد راهبردهاي خرد و كلان
 • بهره گیری از ماتريس برنامه ريزي استراتژيك كمي (QSPM)

 

 مراحل مختلف فرآيند برنامه ريزي استراتژيك

 

ماموریت :

ماموریت عبارت است از مقاصد سازمان یا در واقع فلسفه وجودی آن. ماموریت به ما می‌گوید: ما کی هستیم؟ چرا به وجود آمده‌ایم؟ به کجا می‌خواهیم برسیم؟

ماموریت شورای اسلامی شهر اندیشه :

 

آرمان :

يك بيانيه آرمان بايد هفت ويژگي داشته باشد :

 1. واقع گرايانه و امكان پذير باشد.
 2. واضح و قابل فهم باشد.
 3. پسنديده و مطلوب باشد.
 4. بلند پروازانه باشد.
 5. تغيير شرايط آينده را حتي‌الامكان پاسخگويي كند.
 6. برانگيزاننده و بسيج كننده باشد.
 7. هدايت كننده و جهت دهنده باشد.

آرمان شورای اسلامی شهر اندیشه :

 

ارزش :

يك بيانيه ارزش بايد پنج ويژگي داشته باشد :

 1. شفاف و قابل فهم باشد (براي همه)
 2. در سازمان قابل رويت باشد.
 3. شرط بقا و رشد سازمان باشد.
 4. با اهداف سازماني مرتبط باشد.
 5. ارزش ها بايد با هم همسو و هم افزا باشند.

ارزش شورای اسلامی شهر اندیشه :

 

چشم انداز :

ركن اساسي‌ كه نمي توان هيچگاه آن را در فرآيند تدوين استراتژي ناديده گرفت ، تدوين چشم انداز مي باشد . در تدوين چشم انداز 5 سوال اساسي بايد مد نظر قرار گيرد :

(5W ( 1.What     2.Who     3.Where   4.Why   5.When

در ترسيم چشم انداز از يك سو چشم انداز مطلوب و آيـنـده اي كه در پي سـاخـتن آن مي باشيم ، ترسيم مي شود و از سوي ديگر با توجه به افق مورد نظر براي تدوين استراتژي و برنامه ها ، ترسيمي از آينده محتمل صورت خواهد گرفت .

چشم انداز شورای اسلامی شهر اندیشه :

 

قـوت ها :

کوچکی اندازه سازمان – داشتن نیروهای تحصیل کرده در ساختار خود -

ضعفـها :

نداشتن قدرت اجرایی -

تهدیـدها :

جوان بودن شهر اندیشه - عدم خودکفایی شغلی و خدماتی - عدم استقلال بازار کار از کلان شهر تهران - عدم استقلال تامین نیازهای شهروندان - داشتن بافت کاملا منطبق بر اساس آخرین متدهای شهرسازی - محدودیت در اراضی شهری

 

 

فرصتـها :

استعدادهای فراوان انسانی - نزدیکی به پایتخت کشور بدون وجود مشکلات نظیر ترافیک و بدی آب و هوای شهر تهران - داشتن بافت کاملا منطبق بر اساس آخرین متدهای شهرسازی

تحلیـل SWOT :

یکی از ابزارهای مورد استفاده جهت مدیریت استراتژیک آنالیز SWOT است. با استفاده از تحلیل SWOT (تواناییها، ضعفها، فرصتها و تهدیدها) این امکان به وجود میآید که اولا به تجزیه و تحلیل محیط داخلی و خارجی پرداخته ونیز بتوان تصمیم استراتژی را انتخاب نمود که توازن رقابتهای سازمان را با فرصتهای شغلی مناسب بوجود آورد. تحلیل موقعیت سازمان را بیان نمودیم و حال به وظایف نیز پرداخته و سپس به راهکارها اشاره ای می کنیم.

وظايف شوراي اسلامي شهر  به شرح زير است (بدون تبصره ها) :

1- انتخاب شهردار براي مدت چهار سال .

2- بررسي و شناخت كمبودها ، نيازها و نارسايي هاي اجتماعي ، فرهنگي ، آموزشي ، بهداشتي ، اقتصادي و رفاهي حوزه انتخابيه و تهيه طرح ها و پيشنهادهاي اصلاحي و راه حل هاي كاربردي در اين زمينه ها جهت برنامه ريزي و ارائه آن به مقامات مسوول ذيربط .

3- نظارت برحسن اجراي مصوبات شورا وطرح هاي مصوب در امور شهرداري و ساير سازمان هاي خدماتي در صورتي كه اين نظارت مخل جريان عادي اين امور نگردد.

4- همكاري با مسئولين اجرايي و نهادها و سازمانهاي مملكتي در زمينه هاي مختلف اجتماعي ، فرهنگي ، آموزشي ، اقتصادي و عمراني بنا به درخواست آنان .

5- برنامه ريزي درخصوص مشاركت مردم درانجام خدمات اجتماعي ،اقتصادي ،عمراني ،فرهنگي ،آموزشي وسايرامور رفاهي با موافقت دستگاههاي ذيربط .

6 - (اصلاحی 27/8/1386) تشويق و ترغيب مردم در خصوص گسترش مراكز گردشگری و تفريحي ، ورزشي و فرهنگي با هماهنگي دستگاه هاي ذيربط .

7- اقدام از انجمنها و نهادهاي اجتماعي ، امدادی، ارشادی و تأسیس تعاونی های تولید و توزیع و مصرف و همکاری در انجام آمارگیری، تحقیقات محلی و توزیع ارزاق عمومی با رعایت مقررات مربوطه.

8- نظارت بر حسن اداره و حفظ سرمايه و دارايي هاي نقدي، جنسي و اموال منقول و غير منقول شهرداري وهمچنين نظارت بر حساب در آمد و هزينه آنها به گونه اي كه مخل جريان عادي امور شهرداري نباشد.

9- تصويب آيين نامه هاي پيشنهادي شهرداري پس از رسيدگي به آنها با رعايت دستور العمل هاي وزارت كشور.

 10- تاييد صورت جامع درآمد و هزينه  شهرداري كه  هر شش ماه يك بار توسط شهرداري تهيه مي شود و انتشار آن براي اطلاع عموم وارسال نسخه اي از آن به وزارت كشور.

11- همكاري با شهرداري جهت تصويب طرح حدود شهر با رعايت طرح هاي هادي و جامع شهرسازي پس از تهيه آن توسط شهرداري با تاييد وزارت كشور و وزارت  مسكن و شهرسازي.

12- تصويب بودجه ، اصلاح و متمم بودجه و تفريغ بودجه سالانه شهرداري و موسسات وشركت هاي وابسته به شهرداري با رعايت آيين نامه مالي شهرداري ها و همچنين تصويب بودجه شوراي شهر .

13- تصويب وام های پيشنهادي شهرداری پس از بررسی دقیق نسبت به مبلغ، مدت و میزان کارمزد.
14- تصويب معاملات و نظارت بر آنها اعم از خريد ، فروش ، مقاطعه ، اجاره و استيجاره كه به نام شهر و شهرداري صورت مي پذيرد با در نظر گرفتن صرفه و صلاح و با رعايت مقررات آيين نامه مالي و معاملات شهرداري .

15- تصويب اساسنامه موسسات و شركت هاي وابسته به شهرداري با تاييد و موافقت وزارت كشور.

16– تصويب لوايح برقراري يا لغو عوارض شهر و همچنين تغيير نوع و ميزان آن با در نظرگرفتن سياست عمومي دولت كه از سوي وزارت كشور اعلام مي شود.

17– نظارت بر حسن جريان دعاوي مربوط به شهرداري.

18– نظارت بر امور بهداشت حوزه شهر.

19- نظارت بر امور تماشاخانه ها ، سينماها و ديگر اماكن عمومي ،كه توسط بخش خصوصي ،تعاوني و يا دولتي اداره مي شود با وضع وتدوين مقررات خاص براي حسن ترتيب ،نظافت وبهداشت اين قبيل موسسات برطبق پيشنهاد شهرداري واتخاذ تدابير احتياطي جهت جلوگيري از خطر آتش سوزي ومانند آن .

20- تصويب مقررات لازم جهت اراضي غير محصور شهري از نظر بهداشت و آسايش  عمومي و عمران و زيبايي شهر

21- نظارت بر ايجاد گورستان ، غسالخانه و تهيه وسايل حمل اموات مطابق با اصول بهداشت و توسعه شهر.

22- وضع مقررات و نظارت بر حفر مجاري و مسيرهاي تاسيسات  شهري .

23- نظارت بر اجراي طرح هاي مربوط به ايجاد و توسعه معابر ، خيابان ها ، ميادين و فضاهاي سبز و تاسيسات عمومي شهر بر طبق مقررات موضوعه .

24 - (اصلاحی 27/8/1386) تصويب نامگذاري معابر ، ميادين ، خيابان ها ، كوچه و كوي در حوزه شهري و همچنين تغيير نام آنها با رعایت مقررات مربوطه.

25- تصويب مقررات لازم به پيشنهاد شهرداري جهت نوشتن هر نوع مطلب و يا الصاق هر نوع نوشته و آگهي و تابلو بر روي ديوارهاي شهر با رعايت مقررات موضوعه و انتشار آن براي اطلاع عموم .

26 - (اصلاحی 27/8/1386) تصويب نرخ خدمات ارائه شده  توسط شهرداري و سازمان هاي وابسته به آن با رعايت  آيين نامه مالي و معاملات شهرداري ها با رعایت مقررات قانونی مربوط.

27 - (اصلاحی 27/8/1386) تصويب نرخ كرايه وسايط نقليه درون شهري .

28–وضع مقررات مربوط به ايجاد و اداره ميدان هاي عمومي توسط شهرداري براي خريد و فروش مايحتاج عمومي با رعايت مقررات موضوعه.

29 - (اصلاحی 27/8/1386) وضع مقررات لازم درمورد تشريك مساعي شهرداري باادارات وبنگاه هاي ذيربط  براي داير كردن نمايشگاه هاي كشاورزي ، هنري، بازرگاني و غيره با رعایت مقررات قانونی مربوط.

30 - (الحاقی 6/7/1382) نظارت بر حسن اداره امور مالي شهرداري و كليه سازمان ها ، مؤسسات ، شركت هاي وابسته و تابعه شهرداري  و حفظ سرمايه ، دارائي ها ، اموال عمومي و اختصاصي شهرداري ، همچنين نظارت  بر حساب درآمد و هزينه آنها با انتخاب حسابرس رسمي و اعلام موارد نقض وتخلف به شهردار وپيگيري هاي لازم براساس مقررات  قانوني .

31- (الحاقی 6/7/1382) شورا موظف است در پايان هر سال مالي صورت بودجه و هزينه خود را جهت اطلاع عموم منتشرنمايد و نسخه اي از آن را جهت بررسي به شوراي شهرستان و استان ارسال كند.

32 - (الحاقی 6/7/1382) واحد هاي شهرستاني كليه سازمان ها و مؤسسات دولتي و مؤسسات عمومي غير دولتي كه در زمينه ارائه خدمات شهري وظايفي را به عهده دارند . موظفند برنامه سالانه خود در خصوص خدمات شهري را كه در چار چوب اعتبارات و بودجه سالانه خود تنظيم شده به شورا ارائه نمايند.

33 - (الحاقی 6/7/1382) همكاري با شوراي تأمين شهرستان در حدود قوانين و مقررات .

34- (الحاقی 6/7/1382) بررسي و تأييد طرح هاي هادي و جامع شهر سازي و تفصيلي و حريم و محدوده قانوني شهرها پس از ارائه آن توسط شهرداري و ارسال به مراجع ذي ربط قانوني جهت تصويب نهائي .

راهکارها :

شورای اسلامی شهر، پارلمان شهری است. قوانین درون شهری بوسیله شورای شهر تصویب می شود. مجمع قانون گذاری و پیگیری اجرای آن است. درواقع شورای شهر مجری نیست بلکه پس از تصویب، نظارت کننده است و به عبارتی نماینده مردم شریف شهر است.

با توجه به موارد فوق و تحلیل SWOT راهکارهای ذیل پیشنهاد می گردد.

 • تشکیل تیم متخصص نیاز سنجی و امکان سنجی شهر اندیشه
 • تشکیل مدیریت یکپارچه شهری
 • رفع موانع موجود در تعامل شورای شهر وشرکت عمران
 • سادگی در مسافرت به شهر از شهرهای همجوار و توسعه حمل و نقل عمومی بخصوص مترو
 • ارائه طرحها و زیرساختهای شهربازی، پارک آبی و مراکز تفریحی ورزشی در شهر
 • برگزاری مسابقات فرهنگی و ورزشی کشوری در ورزشگاههای شهر
 • ارائه تمهیدات لازم جهت استقرار مراکز آموزش عالی در شهر
 • ارائه تمهیدات لازم جهت استقرار بانکها در شهر
 • خودداری از تضاد سلیقه وتقویت حرفه از طریق ایجاد اطمینان در تمامی سطوح تعامل
 • اجتناب از هرگونه عملی که غیر اخلاقی یا غیر صادقانه باشد و قصد خدشه دار نمودن مقام و هویت انسانها باشد
 • اجتناب از روشهای استثماری در شهر که افراد نتوانند اراده آزاد خود را کنترل کنند
 • اجرای برنامه های مستقل در شهر وجذب استعدادهای شهر
 • جذب سرمایه گذار بخش خصوصی و اشتغال زایی
 • تامین امکانات شهری و ایجاد زیرساختهای مدرن (ساخت برج الکترونیک – بورس کشور)
 • نظارت بر خدمات رسانی صنایع چهارگانه
 • پیگیری منظم مکاتبات، انتقادات و پیشنهادات ارائه شده شهروندان
 • ایجاد کانال ارتباطی ساده و دردسترس جهت برقراری روابط شهروندی
 • تقویت روابط عمومی به عنوان پل ارتباطی شهروندان
 • دسته بندی موضوعی ارباب رجوعان در واحدی مانند روابط عمومی و بررسی نرخ رشد موضوعات با راهکارهای انجام شده در طول دوره زمانی معین
 • ایجاد صمیمیت بین پرسنل سازمان و مدیران ارشد آن

 

نویسنده : محمد شش خان

 

 

خواندن 2783 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 01 شهریور 1394 ساعت 20:49
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
سایت شما برای نمایش بهتر نیاز به استفاده از کوکی دارد Cookie policy. I accept cookies from this site.Agree