جمعه, 05 تیر 1394 ساعت 02:38

ارائه طرح توسعه کارت الکترونیکی شهروندی بر اساس مدل مدیریت پرتفولیو

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

با توجه به رشد بالای جمعیت در جوامع شهری و بروز مشکلاتی چون ترافیک سنگین در این شهرها ، صرفه جویی در مصرف سوخت فسیلی و استفاده از وسائط نقلیه عمومی در سالیان آینده رشد چشمگیری خواهد داشت. در این میان نیاز به سامانه ای متمرکز برای جمع آوری کرایه ها و کنترل و نظارت صحیح بر عملکرد این چرخه بشدت احساس می گردد.

کارت الکترونیکی حمل و نقل یکی از مزایای فناوری در ایجاد شهر و شهروند الکترونیکی است که به موجب دریافت آن ، هر شهروندی قادر خواهد بود به منظور حذف فیزیکی جابجایی پول در تردد شهری مثل تاکسی ، آژانسها ، اتوبوس ، مترو ، مونوریل و..... ، از شارژ کارت خود استفاده نماید. و براساس برنامه جامع شهرداریها تقریبا تمامی اتوبوسها نیز به تجهیزات بلیت الکترونیک مجهز شده و درآینده نزدیک نیز تمامی تاکسیها ملزم به استفاده از آن خواهند بود. با استفاده از کارت فوق علاوه بر تسهیل و تسریع استفاده از وسایل حمل و نقل، کاهش هزینه بدلیل انجام محاسبه مبالغ کرایه بطور سیستمی منافع شهروند تامین شده و نیز از برخوردها و اعتراضات شهری جلوگیری بعمل خواهد آمد.
ازمزایای مهم کارتهای حمل و نقل ، ایجاد امکان صحیح برنامه ریزی ، مدیریت و خدمات رسانی بخشها و سازمانهای مسئول در تامین و پاسخگویی به شهروندان میباشد.

پروژه بلیت الکترونیک ، با هدف اشاعه و ترویج فرهنگ استفاده از بلیت الکترونیک در پرداخت های خُرد و روزمره ی شهری؛ از جمله هزینه های حمل و نقل درون شهری (اتوبوس و مترو)، هزینه ی بهره برداری از خدمات شهری (پارکینگ، مجموعه های فرهنگی و ورزشی و ...)، خرید از فروشگاههای سطح شهر و ... تعریف گردیده است.

 

مزایای اجرای سامانه بلیت الکترونیک

ایجاد و زمینه سازی فرهنگی استفاده عمومی از کارت های هوشمند در ارائه خدمات شهری و سرویس های الکترونیکی

توسعه خدمات کارت هوشمند در سایر موارد و سرویس های شهری

برخورداری از خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور

پیشتازی شهرداری در ایجادو توسعه دولت الکترونیک و بهره مندی از پشتیبانی دولت

محوریت شهرداری در ایجاد بیشترین و گسترده ترین سهم تاثیر پذیری کاربردی نمودن فناوری اطلاعات و ارتباطات

استفاده از زیر ساخت پرداخت الکترونیک ایجاد شده توسط شهرداری و مشارکت با سایر ارگان ها و کسب در آمد پایدار برای شهرداری.

حذف بلیت کاغذی و هزینه ها و مشکلات مربوط به چاپ، توزیع و تقلب های موجود.

رفع مشکل پول خرد کرایه ها و کاهش مشاجره بین راننده و مسافر هنگام دریافت کرایه

امکان تعریف کرایه بر اساس مسیر ونیز تعداد ایستگاههای عبوری و روزهای هفته و مناسبت های ویژه

امكان اتصال شبكه با سيستم بانكي و شارژ اعتبار

امکان تغییر سریع تعرفه ها

آگاهی از درآمد دقیق هر وسیله نقلیه و هر مسیر و هر ایستگاه

امكان استفاده بعنوان كارت چند منظوره در ديگر خدمات شهري همانند پاركومتر ، پاركينگ و

آمار ترافیکی به ازای هر ایستگاه

محاسبه در آمد هر پیمانکار و حق السهم او و شهرداری

مزایای اجرای سامانه ردیابی خودکار (AVL)

امکان ردیابی لحظه ای اتوبوس بر روی نقشه شهر

گزارش گیری روزانه، ماهانه و سالانه از مسافت طی شده توسط هر اتوبوس

گزارش گیری روزانه، ماهانه و سالانه از ساعات کارکرد هر راننده و هر اتوبوس

تعیین مدت زمان دقیق صرف شده از ابتدا به انتهای خط به تفکیک ساعات مختلف روز برای هر اتوبوس و سرعت متوسط هر اتوبوس و هر خط برای تصمیم گیری مناسب در مورد مشکلات خطوط

تعرفه زنی اتوماتیک در ابتدا و انتهای خط برای هر راننده و حذف عامل انسانی در این مورد.

امکان نظارت دقیق بر اتوبوسهای خصوصی و ملکی و ثبت تخلفات از قبیل سرعت غیر مجاز، خروج از خط، عدم توقف در ایستگاه، توقف بیش از حد در یک مکان و...

امکان ارسال پیامهای مختلف به راننده از قبیل فاصله تا ایستگاه بعدی، فاصله تا اتوبوس قبلی و بعدی و نیز هشدارهای لازم در زمان وقوع تخلف بصورت اتوماتیک.

امکان ارسال پیام های خبری به ایستگاهها و مسافرین درون اتوبوس در مورد فاصله و زمان رسیدن به ایستگاه بعدی

منظم شدن برنامه زمانی حرکت اتوبوسها وافزایش رضایت مندی شهروندان و گرایش به سفر با اتوبوس

الزامات سازمان در بکارگیری بلیت الکترونیک و AVL (سازمانهای اتوبوسرانی و تاکسیرانی)

طبق دستورالعمل پیشنهادی وزارت محترم کشور و اتحادیه اتوبوسرانی های شهری کشور، از سال 1390 یارانه جابجایی مسافر صرفاٌ بر اساس خروجی سیستم بلیت الکترونیک پرداخت می گیرد و کلیه کلان شهرها موظف به راه اندازی این سیستم می باشند.

وضعیت نامناسب مدیریت خطوط و تعرفه زنی رانندگان.

نیاز سازمان به نرم افزاري مديريتي با ويژگي هاي خاص از جمله تحليل خطوط ، آناليز توسعه خطوط ، ظرفيت هاي اضافي ، برنامه ريزي ایستگاها و خطوط، مديريت دسترسي، بازرسي ، كنترل سيستم و خطوط و ... به منظور برنامه ریزی علمی و کارآمد برای خطوط.

نیاز شهروندان به داشتن حمل و نقل عمومی منظم و قابل اعتماد و برنامه ریزی مدت زمان سفر با اتوبوس.

دستیابی به سهم40 درصدی اتوبوسرانی از حمل و نقل عمومی که این مهم فقط با مدیریت مکانیزه و نگاه علمی و به روز به مقوله حمل و نقل قابل دستیابی است.

 

پیاده سازی مدیریت پرتفولیو در اجرای پروژه :

گام اول شکل دهی تیم رهبری و مدیریت طرح :

در تیم رهبری با توجه به تخصص پیش روی بایستی تیم رهبری شامل مدیریت عامل سازمان (مدیران ارشد) ، مدیریت فناوری اطلاعات آشنا با تکنیکها و دانش فنی اجرای طرح ، مدیریت مالی و مدیریت بهره برداری (در سازمانهای اتوبوسرانی ها اتوبوسها به بخشهای خصوصی واگذار گردیده که در سازمانهای مختلف نحوه واگذاری متفاوت است و نیاز به رابط با رانندگان و بهره برداران خطوط وجود دارد) ودر پایان مدیریت شرکت عامل مجری طرح(پیمانکاران - بانک)

گام دوم شناخت طرح :

در این طرح هدف اصلی اجرای کارت بلیت الکترونیکی است اما چندین هدف دیگر را در بر دارد. به عبارتی شامل چندین پروژه می باشد. اولین گام شناسائی و ردیابی ناوگان می باشد که بتوان در بخش خدمات به توسعه قابل قبولی دست یافت و مدیریت را کمک نماید. گام بعدی اجرای مکانیزمی در دستگاه ها جهت شناسائی ایرادات فنی وسیله نقلیه (از ترمزهای بی مورد و سرعتهای غیر مجاز تا مشکلات دیفرانسیل و روغن موتور و ... ) جهت کمک به راننده در تشخیص سلامت خودروی خود. گام بعدی نصب دستگاه کارت خوان که مسافرین با آسایش تمام اقدام به پرداخت کرایه نمایند. تا بدین مرحله هدف طرح اجرای پروژه برروی ناوگان اتوبوسرانی بوده است و در این قسمت هدفی بزرگتر مدنظر قرار می گیرد و آن مسئله این است که کارت بلیت ها به عنوان کارت شناسائی شهروندی دارای دیتای اطلاعات دارنده کارت باشد و به گونه ای بتوان از آن در سطح شهر و مراکز فرهنگی هنری ورزشی و ... استفاده نمود. (کارتهای هیبریدی)

گام سوم امکان سنجی و تعیین ریسک :

در خصوص تجهیزات مورد نیاز با توجه به معرفی طرح باید از امکانات مورد نیاز استفاده نمود و ریسک اجرای طرح بررسی گردد. تجهیزات مورد نیاز در این طرح توسط شرکت مجری ارائه خواهد شد که شامل سخت افزار مورد نیاز (دستگاه موقعیت یاب و.. کارتخوان ها ، شارژ کارت ها و کارت خام) و نرم افزار کنترل و نظارت بر عملکرد ناوگان. این تجهیزات با توجه به نیاز مدیریت قابل تغییر می باشد. نیروی انسانی تعلیم دیده نیز مورد دیگری است که باید مورد بررسی قرار گیرد و لزوما باید نیروی انسانی آشنا با طرح در سازمانها نیز حضور داشته باشند و از نیروهای کارآمد سازمان باشند.

ریسکهای پروژه از لحاظ کیفیت و زمان و هزینه با برنامه ریزی و مطالعات اولیه قابل کنترل می باشند اما در خصوص ریسکهای اجرای کامل و موفق پروژه نیاز به بررسی محیطی و پشتیبانی مدیران ارشد می باشد. ذینفعان باید با مزایای طرح به طور محسوس آشنا گردند که در جای خود توضیح داده خواهد شد. ریسکهایی که می توان نام برد: عدم ایجاد مقبولیت از طرف رانندگان بخش خصوصی – عدم ایجاد مقبولیت در استفاده از کارتهای جدید از طرف مشتریان – اختلاف حساب مالی در بین ذینفعان پروژه – خرابی دستگاهها

گام چهارم تهیه منشور طرح :

عنوان طرح : کارت هوشمند شهروندی

ضرورت و اهمیت طرح :

گامی بلند در جهت تحقق شهر الکترونیکی – پرداخت آسان هزینه های شهروندی و سادگی در مدیریت هزینه ها – کاهش جابه جائی مستقیم نقدینگی و اسکناس در کشور و کمک به بودجه دولت در این خصوص – جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی پیمانکاران و بهره برداران – با عدم اجرای کارت بلیت خصوصا در ناوگان حمل و نقل با معضل پول خورد و مبلغ کرایه مصوبه روبرو خواهیم بود - شناسائی نیاز شهروندان و کمیت استقبال شهروند از خدمات ارائه شده به صورت بسیار دقیق تر از گذشته و در نتیجه آن افزایش قدرت تصمیم گیری در ارائه خدمت جدید در سطح شهر با توجه به درخواست و تمایل شهروندان – نظارت و کنترل مدیران ارشد شهر بر کیفیت خدمات ارئه شده به شهروندان.

اهداف طرح :

تحقق شهر الکترونیکی با مکانیزمی یکپارچه و هماهنگ (در کارت ها از تکنولوژی واحدی استفاده شود تا که شهروندان از یک کارت در تمام مراکز و خدمات استفاده نمایند) - اجرای کارت بلیت الکترونیکی - کارت شناسائی شهروندی دارای دیتای اطلاعات دارنده کارت (به منظور جلوگیری از ربوده شدن و مفقودی کارت و از دست ندادن وجوه داخل کارتها و افزایش امنیت) - شناسائی و ردیابی ناوگان حمل و نقل و کنترل سلامت ناوگان در امر جابه جائی شهرندان – پرداخت و دریافت آسان هزینه خدمات شهروندی– نظارت بر کیفیت و کمیت خدمات – ارتباط با پیمانکاران و بهره برداران

ذینفعان : شهروندان محترم – بهره برداران و رانندگان بخش حمل و نقل – پیمانکاران بخش خدمات شهروندی - مدیران ارشد شهر – دولت

دامنه و محدودیتها :

تعداد مراکز خدماتی – تجیزات مورد نیاز و هزینه ها – جمعیت شهری و تعداد کارت مورد نیاز – جمع آوری مشخصات دارندگان کارتها – نیروی انسانی موجود

سوابق طرح :

این طرح در شهرهای بزرگ اجراگردیده است و در هر شهری از تکنولوژی متفاوتی استفاده شده است و برنامه ریزی مختلفی را داشته اند. حسن این اتفاق در این است که قابل بررسی معایب طرح اجرا شده می باشد. در بعضی از شهرها در بخش مالی به مشکل برخورد کرده اند که بدین دلیل اینجانب در ابتدا از مدیر مالی در اجرای طرح استفاده نموده ام. ولی در یک شهر بهتر است که تمام بخشها از یک نوع کارت استفاده نمایند که این امر قابلیت کارت را افزایش داده و پویا می نماید. کارت های حال حاضر که توسط بانک ها و با نظارت بانک مرکزی تولید شده اند کارت هیبریدی می تواند باشد.

دستاوردهای خروجی :

دستیابی به آماری دقیق از عملکرد حوزه های مختلف شهر – آسایش شهروندان محترم در پرداختها و خدمات شهری – آسایش بهره برداران و پیمانکاران در کنترل وضعیت شغلی خود و درآمدهای حاصله – نظارت مدیریت شهری – جلوگیری از گران فروشی – افزایش قدرت تجزیه و تحلیل کمیت و کیفیت خدمات شهری – پیگیری بهتر کاستی ها در ارائه خدمات – کمک به بهره برداران بخش حمل و نقل که بدلیل مشکلات از راننده کمکی استفاده می نمایند.

فازبندی و برنامه زمانبندی اجراء :

فاز صفر جمع آوری اطلاعات تکنولوژه های موجود و استفاده شده در دیگر شهرها – فاز اول انتخاب پیمانکاری قدرتمند و پرتوان با سابقه فعالیت موفق – فاز دوم اجرای مرحله اول از برنامه کارت بلیت در ناوگان حمل و نقل اجرای برنامه نرم افزارها – فاز دوم گسترش دستگاههای کارت شارژ در سطح شهر وسپس به کارگیری از کارتها در مراکز فرهنگی و هنری وابسته به شهرداری – به کارگیری از کارتها در سایر مراکز شهری مثل پارکینگها و ...

امکانات و تسهیلات مورد نیاز :

منابع انسانی ، تجهیزات و نرم افزارهای مورد نیاز ، بودجه مالی در نظر گرفته شده و برآورد هزینه های طرح ( در صورت نیاز استفاده از بانک عامل سرمایه گذار جهت پیشرفتی موفق در اجرای طرح)

روش هماهنگی :

در بین عوامل درگیر طرح توسعه بایستی روشی واحد جهت هماهنگی ها انتخاب شود که در این طرح عوامل درگیر از مدیران ارشد و نیروی انسانی (پرسنل) پیمانکار مجری و بهره برداران بخش خدمات رسانی ودر نهایت شهرمندان شهر (فرهنگ سازی در موفقیت این طرح بسیار مهم است. در صورت عدم پیاده سازی فرهنک شهر الکترونیکی در اقشار مختلف جامعه طرح موفق نخواهد بود) سادگی روش هماهنگی نیز بسیار مهم است.

گزارشات و پیوستها :

با ارائه گزارشات مختلف در دوره های ادواری گوناگون به تمام ذینفعان کمک شایانی در درک بهتر آثار طرح کمک نموده و ابهامات را ازبین خواهد برد. این بخش به کمک روابط عمومی سازمانها و واحد انفورماتیک می تواند کمکی شایان نماید. ذینفعان باید آثار طرح را قابل لمس و احساس شدنی بدانند و به عبارتی به آن ایمان داشته باشند. بدین گونه می توان همکاری مضاعفی را نتیجه گرفت و همچنین به اهداف اصلی طرح دست یافت.

 

بستر پیشنهادی در اجرای طرح در شهر اندیشه : (نویسنده در خصوص متن ذیل، تنها نقل قول نموده است)

کیف پول الکترونیک با ارائه سرویس‌های پرداخت‌های خرد الکترونیک در بستری امن و سریع می‌باشد و به دارندگان کیف پول این امکان را می‌دهد که در کلیه پرداخت‌های خرد روزانه خود اعم از خریدهای روزانه از مراکز خرید، خرید شارژ تلفن همراه، پرداخت کرایه سرویس حمل و نقل عمومی (مترو، تاکسی و اتوبوس)، پارکومترها و پارکینگ‌های عمومی از تسهیلات دیگر کارت بهره‌مند شوند. مهم‌ترین هدف کیف پول امکان انجام پرداخت‌های خرد به صورت سریع و حذف مشکلات در دسترس نبودن پول خرد می‌باشد.

قابلیت‌ها :

امکان پرداخت‌های خرد روزانه

امکان استفاده در شبکه حمل و نقل شهر اندیشه

امکان استفاده در سیستم کارت خوان اتوبوسرانی و شبکه ی مترو تهران (برخورداری از سیستم دریافت کرایه از مسافرین در شهر تهران، باتوجه به اینکه شهر اندیشه از شهرهای اقماری استان تهران می باشد و مسافرین در شبکه ی شهر تهران نیز تردد می نمایند)

امکان ادغام با کارت‌های بانکی و قابلیت پذیرش در شبکه شتاب

امکان استفاده در احراز هویت به عنوان کارت شناسایی

قابلیت ذخیره سازی اطلاعات و امتیازدهی به عنوان کارت وفاداری

قابلیت استفاده به عنوان بن کارت‌های سازمانی

قابلیت استفاده به عنوان کارت تخفیف در مراکز طرف قرارداد

 

نحوه ی استفاده از اندیشه کارت در حمل و نقل عمومی :

کارت را به پشت دستگاه کارت خوان نصب شده در شبکه حمل و نقل عمومی شهر اندیشه، نزدیک نموده و به مدت یک ثانیه ثابت نگه داشته تا مبلغ کرایه از کارت شما کسر شده و علامت سبز رنگ تایید نمایش داده شود و بوق تایید همزمان به صدا درآید. در صورتی که علامت قرمز رنگ عدم تایید نمایش داده شود و یا بوق عدم تایید به صدا درآمد، مبلغی از کارت شما کسر نخواهد شد.

  دستگاه کارت خوان در شبکه حمل و نقل شهر اندیشه

محل و نحوه ی تهیه و شارژ کارت :


باجه ی مخصوص فروش کارت ها در پایانه

باجه های مترو در سطح شهر تهران

شعب بانک تجارت شهر اندیشه و تهران


حوزه‌های مصرف:
حوزه حمل و نقل عمومی (مترو، اتوبوس، تاکسی و دوچرخه
)
حوزه‌های خدمات بین شهری (قطار، اتوبوس‌های بین شهری، عوارض بین شهری و
)
حوزه‌های خدمات پارک و پارکینگ (حاشیه خیابان‌ها (پارکومترها)، پارکینگ‌های عمومی، پارکینگ‌های اختصاصی، ترمینال‌ها، سینما، مراکز خرید، کتابخانه‌ها و
)
حوزه‌های فرهنگی (تاتر، سینما، نمایشگاه‌ها، کتابخانه‌ها و
)
حوزه‌های تفریحی و ورزشی (استخرها، سالن‌های ورزشی، پیست‌های تفریحی و
)
مراکز خرید خرد (دکه‌های روزنامه فروشی، سوپر مارکت‌ها، نانوائی‌ها و
)

 

نویسنده : محمد شش خان  کارشناس ارشد مدیریت اجرایی

 

 

 

خواندن 2709 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 18 مرداد 1396 ساعت 08:57
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
سایت شما برای نمایش بهتر نیاز به استفاده از کوکی دارد Cookie policy. I accept cookies from this site.Agree