عمرلعنة الله علیه در قرآن


فَأَمَّا الَّذِينَ شَقُوا فَفِي النَّارِ لَهُمْ فِيهَا زَفِيرٌ وَشَهِيقٌ « سورة هود الایة : 106 » و اما كسانى كه تيره‌ بخت شده ‌اند ، در آتش ، فرياد و ناله ‌اى دارند .
عیاشی در تفسیر خود از امام صادق علیه السلام روایت کرده است : هنگامی که قیامت شود ابلیس را در هفتاد قید و هفتاد زنجیر می آورند « قید را در پا و زنجیر را به دست و گردن می زنند » و « زفر » با صد و بیست قید و زنجیر است . ابلیس به « زفر » می نگرد و می گوید : این کیست که خدا عذابش را چندین برابر کرده است ؛ در حالی که من همه خلق را گمراه کرده بودم ؟ در جواب می گویند : به خاطر سرکشی و طغیان بر علی علیه السلام .


ابلیس به او « زفر » می گوید : وای بر تو ؛ آیا  ندانستی خدا مرا به سجده آدم امر کرد ؛ من عصیان نمودم و سجده نکردم و از خدا خواستم که مرا بر محمد و اهل بیتش و شیعیانش تسلط دهد ؛ خدا دعای من را اجابت نکرد و گفت :
إِنَّ عِبَادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَانٌ إِلَّا مَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْغَاوِينَ « سئرة الحجر الایة : 42 » در حقيقت ، تو را بر بندگان من تسلطى نيست ، مگر كسانى از گمراهان كه تو را پيروى كنند. و من در آن وقت نشناخته بودم استثنا شدگان را که گفتم :  
وَلَا تَجِدُ أَكْثَرَهُمْ شَاكِرِينَ « سورة الاعراف الایة : 17 » یعنی : بيشتراین بندگان از شاکرین نیستند ؛ به این خیال خود مغرور شده بودم و ادعای بیجا کردم . « زفر » را بین خلایق نگه می دارند ؛ ابلیس به او میگوید : علت طغیان تو نسبت به علی و نسبت به مردمی که در مخالفت با علی از تو پیروی کردند چه بود ؟ « زفر » میگوید : تو مرا به این طغیان واداشتی . ابلیس جواب می دهد : چرا اطاعت من ومعصیت خدا کردی ؟ شیطان می گوید : إِنَّ اللَّهَ وَعَدَكُمْ وَعْدَ الْحَقِّ وَوَعَدْتُكُمْ فَأَخْلَفْتُكُمْ وَمَا كَانَ لِي عَلَيْكُمْ مِنْ سُلْطَانٍ ... « سورة ابراهیم الایة : 22 »
یعنی : خدا به شما وعده داد  وعدهء حقی و من هم وعده دادم و مخالفت وعدهء خود کردم ومن بر شما تسلطی نداشتم .
« زفر » در این حدیث « عمر لعنة الله علیه » است .
طبق حدیث « تفسیر برهان » جلد 2 صفحه : 310 از تفسیر عیاشی  از حریز از امام محمد باقر علیه السلام نقل کرده که در باره قول خدای تعالی تبارك وتعالى : وَقَالَ الشَّيْطَانُ لَمَّا قُضِيَ الْأَمْر « سورة ابراهیم الایة :22 » فرمودند : دومی « عمر لعنة الله علیه » است . وهر کجا در قران «« قال الشَّيْطَانُ »» باشد ؛ مراد او دومی « عمر لعنة الله علیه » است.  و در کافی از ابو حمزه ثمالی روایت کرده که گفت : خدمت علی ابن الحسین علیهما السلام از حال « ابابکر وعمر  لعنة الله علیهما » سؤال کردم ؛ فرمودند : لعنت خدا بر ایشان به جمیع لعنتها ؛ قسم بخدا در حال کفر و شرک به خداوند عظیم مردند .

منبع

« رساله تولی و تبری مرحوم ایة الله شیخ جواد حنائی کربلائی رحمة الله علیه صفحه : 228 »

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت شما برای نمایش بهتر نیاز به استفاده از کوکی دارد Cookie policy. I accept cookies from this site.Agree