مقام شفاعت حضرت زهراء سلام الله علیها

مقام شفاعت حضرت زهراء سلام الله علیها

جابربن عبدالله انصاری می گوید: به حضرت امام محمد باقر(علیه السلام ) عرض کردم: « فدایت شوم، یابن رسول الله! برای من حدیثی در فضیلت جده ات فاطمه زهراء بفرمایید تا هنگامی که آن را برای شیعیان بیان می کنم خوشحال گردند. امام محمد باقر ( علیه السلام ) فرمود: پدرم و او از جدم، از رسول خدا «صلی الله علیه واله وسلم » نقل می فرمود که: در روز قیامت برای انبیاء و رسل منبرهایی از نور برپا می شود و منبر من در روز قیامت از همه بلندتر است. آنگاه خداوند متعال می فرماید: «خطبه بخوان»، پس خطبه ای بخوانم که احدی از انبیاء و رسل مانند آن را نشنیده است. پس برای اوصیاء نیز منبرهایی از نور برافراشته می شود و در میان آنها منبری برای وصی من علی بن ابی طالب نصب می گردد که از همه بلندتر است؛ آنگاه خداوند به حضرت علی«علیه السلام» می فرماید خطبه بخوان، پس خطبه ای می خواند که احدی از اوصیاء مانند آن نشنیده است.

 

آنگاه برای فرزندان انبیاء و رسل منبرهایی از نور نصب می گردد، پس برای دو فرزند و نوه و دو ریحانه ایام حیاتم حسنین« علیهما السلام » منبری برپا می شود و به آنان گفته می شود خطبه بخوانید و آن دو خطبه هایی می خوانند که هیچ یک از فرزندان انبیاء و رسل مانند آن را نشنیده اند.

آنگاه منادی که جبرئیل است ندا می دهد: فاطمه دختر محمد« صلی الله علیه واله وسلم » کجاست؟ آنگاه حضرت فاطمه« علیها السلام » برمی خیزد، [تا اینکه فرمود خدای تعالی می فرماید: « ای اهل محشر! کرامت و بزرگواری از آن کیست؟ محمد و علی و حسنین« علیهم السلام » عرض می کنند : برای خدای واحد قهار. آنگاه خداوند می فرماید: ای اهل محشر! من امروز کرامت و بزرگی را برای محمد و علی و فاطمه و حسنین« علیهم السلام » قرار دادم.

ای اهل محشر! سرها را پایین افکنده و چشم ها را ببندید، این فاطمه است که به سوی بهشت می رود. آنگاه جبرئیل شتر بهشتی می آورد، در حالی که دو طرفش را دیباج آویزان کرده اند و مهار آن از لؤلؤ تازه است. حضرت بر آن سوار می شوند و خدای متعال صدهزار فرشته را در طرف راست و صدهزار فرشته در سمت چپ وی می فرستد، و صدهزار فرشته را مأمور می فرماید تا حضرت فاطمه « سلام الله علیها » را روی بال های خود سوار کنند تا ایشان را به در بهشت برسانند. وقتی که به درب بهشت می رسند، حضرتش می ایستد، خدای متعال می فرماید: « ای دخت حبیب من! چرا توقف کردی و حال آنکه من تو را امر کرده بودم به بهشت من درآیی؟ حضرت صدیقه « سلام الله علیها » عرض می کند: « پروردگارا دوست می دارم که ارزش و قدر و قیمت من در مثل چنین روزی شناخته شود ». خداوند می فرماید: « یا بنت حبیبی! ارجعی فانظری من کان فی قلبه حب لک او لاحد من ذریتک خذی بیده فادخلیه الجنه!؛ ای دختر حبیب من! برگرد و بنگر هر که در قلبش محبت تو و یا محبت یکی از فرزندان تو باشد، دستش را بگیر و او را داخل بهشت نما.

حضرت امام محمد باقر« علیه السلام » فرمود: والله ای جابر! در آن روز حضرت زهراء « سلام الله علیها » شیعیان و دوستانش را برمی گزیند و انتخاب می کند، همانگونه که پرنده دانه نیکو را از دانه بد جدا می کند. وقتی که شیعیان سیده زنان دو عالم به آن بزرگوار نزدیک و بر درب بهشت می آیند، خدای تعالی در قلب آنان چنین می افکند که در آنجا بایستند. وقتی می ایستند خداوند می فرماید: « ای دوستان من! توقف شما برای چیست؟ » و حال آنکه فاطمه دخت حبیب من شفاعت شما را نموده است؟ پاسخ دهند: پروردگارا ما دوست داریم که در چنین روزی ارزش و منزلت مان شناخته شود. خداوند می فرماید: « ای دوستان من! برگردید و ببینید چه کسی به خاطر آنکه شما فاطمه را دوست می داشتید، شما را دوست می داشت؟ چه کسی به شما به خاطر دوستی فاطمه زهراء « سلام الله علیها » غذا داد؟ چه کسی شما را به خاطر دوست داشتن فاطمه « سلام الله علیها » لباس پوشانید؟ چه کسی به شما به خاطر دوستی فاطمه« سلام الله علیها » شربتی نوشانید؟ چه کسی به خاطر فاطمه « سلام الله علیها » و دوستی وی، غیبت ؛ غیبت کننده ای را از شما رد کرد؟ پس دستش را بگیرید و او را وارد بهشت نمایید ( تفسير فرات الكوفي ابراهیم بن فرات کوفی رحمة الله علیه  صفحه 297 )

اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن اعدائهم اللهم عجل لولیک المظلوم الغریب الفرج امین یا رب العالمین

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت شما برای نمایش بهتر نیاز به استفاده از کوکی دارد Cookie policy. I accept cookies from this site.Agree