ناگزیری از حجت ،

هشام بن حکم گوید : امام صادق علیه السلام به زندیقی که پرسید:(پیغمبران و رسولان را از چه راه ثابت میکنی؟) فرمود: چون ثابت کردیم که ما آفریننده و صانعی داریم که از ما و امام مخلوق وبا حکمت و رفعت است وروا نباشد که خلقش اورا ببیند و لمس کند وبی واسطه با یکدیگر برخورد و مباحثه کنند ثابت شد که برای او سفیرانی در میان خلقش باشند که خواست اورا برای مخلوق و بندگانش بیان کنند و ایشان را به مصالح و منافعشان و موجبات تباه و فنایشان رهبری نماید، پس وجود امر و نهی کنندگان و تقریر نمایندگان از طرف خدای حکیم دانا در میان خلقش ثابت گشت و ایشان همان پیغامبران و برگزیدگان خلق او باشند، حکیمانی هستند که به حکمت تربیت شده و به حکمت مبعوث گشته اند، با آنکه در خلقت و اندام با مردم شریکند در احوال و اخلاق شریک ایشان نباشند. از جانب خدای حکیم دانا به حکمت موید باشند، سپس آمدن پیغامبران در هر عصر و زمانی بسبب دلایل و براهینی که آوردند پابت شود، تا زمین خدا از حجتی که بر صدق گفتار و جواز عدالتش نشانه ای داشته باشد، خالـی نماند.  (اصول کافی - جلد اول - باب ناگزیری از حجت - ح1)

ولایت و خاتم بخشی

نوشته شده توسط محمد شش خان 24 ارديبهشت 1397

 

... عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ أَبِي الْعَلَاءِ قَالَ قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللّهِ ع الْأَوْصِيَاءُ طَاعَتُهُمْ مُفْتَرَضَةٌ قَالَ نَعَمْ هُمُ الّذِينَ قَالَ اللّهُ عَزّ وَ جَلّ أَطِيعُوا اللّهَ وَ أَطِيعُوا الرّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ وَ هُمُ الّذِينَ قَالَ اللّهُ عَزّ وَ جَلّ إِنّما وَلِيّكُمُ اللّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الّذِينَ آمَنُوا الّذِينَ يُقِيمُونَ الصّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزّكاةَ وَ هُمْ راكِعُونَ/اصول کافی ج۲ ص۸۹

 

... حسين بن ابو العلاء گويد: به امام صادق (ع) گفتم:

اطاعت از اوصياء واجب است؟

گفت: آرى همانهايند كه خدا عز و جل در باره آنها گفته (۶۳ سوره نساء): «اطاعت كنيد از خدا و اطاعت كنيد از رسول و اولو الامر خودتان» و همانهايند كه خدا عز و جل در باره شان فرموده است (۹۱ سوره مائده): «همانا ولى و سرپرست شما خدا است و رسولش و آن كسانى كه گرويدند: همان كسانى كه نماز را برپا دارند و زكاة را بدهند در حالى كه ركوع مى كنند».

داستان سلام نمودن بر اصحاب کهف و رقیم

نوشته شده توسط محمد شش خان 10 دی 1396

وَجَعَلُوا الْمَلَائِكَةَ الَّذِينَ هُمْ عِبَادُ الرَّحْمَنِ إِنَاثًا أَشَهِدُوا خَلْقَهُمْ سَتُكْتَبُ شَهَادَتُهُمْ وَيُسْأَلُونَ « سورة الزخرف ؛ الایة : 19 » و فرشتگانى را كه خود ، بندگان رحمانند ، مادينه [ و دختران او ] پنداشتند . آيا در خلقت آنان حضور داشتند ؟ گواهى ايشان به زودى نوشته میشود و [ از آن ] پرسيده خواهند شد .

مقام شفاعت حضرت زهراء سلام الله علیها

نوشته شده توسط محمد شش خان 10 مرداد 1395

مقام شفاعت حضرت زهراء سلام الله علیها

جابربن عبدالله انصاری می گوید: به حضرت امام محمد باقر(علیه السلام ) عرض کردم: « فدایت شوم، یابن رسول الله! برای من حدیثی در فضیلت جده ات فاطمه زهراء بفرمایید تا هنگامی که آن را برای شیعیان بیان می کنم خوشحال گردند. امام محمد باقر ( علیه السلام ) فرمود: پدرم و او از جدم، از رسول خدا «صلی الله علیه واله وسلم » نقل می فرمود که: در روز قیامت برای انبیاء و رسل منبرهایی از نور برپا می شود و منبر من در روز قیامت از همه بلندتر است. آنگاه خداوند متعال می فرماید: «خطبه بخوان»، پس خطبه ای بخوانم که احدی از انبیاء و رسل مانند آن را نشنیده است. پس برای اوصیاء نیز منبرهایی از نور برافراشته می شود و در میان آنها منبری برای وصی من علی بن ابی طالب نصب می گردد که از همه بلندتر است؛ آنگاه خداوند به حضرت علی«علیه السلام» می فرماید خطبه بخوان، پس خطبه ای می خواند که احدی از اوصیاء مانند آن نشنیده است.

من شیعه هستم

نوشته شده توسط محمد شش خان 25 تیر 1395

1- شخصی حضور امام حسن مجتبی علیه السلام عرض کرد، من از شیعیان شما هستم،   امام فرمودند: ای بنده ی خدا، اگر آنچه ما امر و نهی کردیم و مطیع شدی و دقیق عمل کردی، راست می گویی و اما اگر نه ، خلاف آن عمل کردی، پس با این ادعا گناهی به گناهان خودت اضافه نکن و نگو من از شیعیان شمایم، بگو ما شمارا دوست داریم (محبین) و با دشمنان شما دشمنیم و تو در خیری (به سمت خیر می روی)

ظهور ديانت اسلامى - ایات در کلام اهل البیت علیهم السلام – توبه آیه 33

نوشته شده توسط محمد شش خان 27 خرداد 1395

هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ ( سورة التوبة الایة : 33 ) او كسى است كه پيامبرش را با هدايت و دين درست ، فرستاد تا آن را بر هر چه دين است پيروز گرداند ، هر چند مشركان خوش نداشته باشند .

سایت شما برای نمایش بهتر نیاز به استفاده از کوکی دارد Cookie policy. I accept cookies from this site.Agree