آیا تعبير كل يوم عاشورا و كل ارض كربلا صحیح است؟

لا ارض ككربلا و لا يوم كعاشورا

هيچ روزي عاشورا و هيچ زميني كربلا نيست

عاشورا استثنائات بسياري دارد.سوگواري هايي كه ما براي امام حسين عليه السلام انجام مي دهيم براي هيچ يك از معصومين انجام نمي دهيم. خود معصومين هم چنين چيزي را نخواسته اند و با ماجراي امام حسين عليه السلام و عاشورا به شكلي استثنائي برخورد كرده اند.

خداي متعال اراده فرموده است كه ماجراي عاشورا از همه جهت استثنائي و بي مانند باشد.

خود امام حسن مجتبي عليه السلام خطاب به برادر بزرگوارشان فرموده اند

لا يَومُ كَيَموك يا ابا عبد الله؛(۱)

يا ابا عبد الله هيچ روزي همانند روز ( مصيبت بار ) شما نيست.

از اين رو ( تعبير كل يوم عاشورا و كل ارض كربلا ) كه بر سر بعضي زبان هاست ـ هر چند براي آن توجيهاتي گفته مي شود ـ چون در گفتار پيشوايان ما نيامده صحيح نيست.

از روايات ائمه معصوم عليهم السلام به روشني دريافت مي شود كه هيچ زميني حتي كعبه به قداست و شرافت كربلا نمي رسد و هيچ روزي مانند عاشورا نيست.

در روايت آمده است كه امام صادق عليه السلام فرمودند :

خداي تبارك و تعالي برخي از زمين ها و آب ها را بر برخي از زمين ها و آب ها برتري بخشيد. پس از آن برخي از زمين ها فخر فروشي كردند و به اين جهت و به جهت خودداري از فروتني در برابر خدا كيفر شدند و خدا مشركان را بر كعبه مسلط نموده و آب شوري را روانه زمزم كرد كه مزه آن را ناگوار ساخت. اما زمين كربلا و آب فرات اولين زمين و آبي بودند كه خداي تبارك و تعالي را تقديس كردند. از اين رو خدا نيز به آنها بركت داد و به سرزمين كربلا فرمود : سخن بگو كه خدا تو را برتري بخشيده است ، در حاليكه آب و زمين ها به همديگر فخر فروشي مي كنند. زمين كربلا گفت : من زمين مقدس و مبارك خدايم كه خاك و آب من مايه شفا ( و بهبود ) است. البته فخر نمي فروشم و در برابر كسي كه مرا چنين آفريده است فروتن و خوارم و بر زمين هايي كه مرتبه پايين تري دارند فخر نمي فروشم بلكه خدا را سپاس مي گزارم. سپس خدا به سبب فروتني و سپاسگزاري زمين كربلا ، آن را با امام حسين عليه السلام ، و يارانش كرامت و بزرگي بخشيد.(۲)

در روايت آمده است كه زمين كعبه افتخار كرد اما بر كربلا افتخار نكرد ، با اين حال خدا آن را سرزنش كرد و آب شيرين زمزم را ـ كه از حواشي كعبه است ـ شور ساخت. گويا خداي متعال مي خواهد نشان دهد كه افتخار فقط از آن كربلاست.

نيز از آن حضرت روايت شده است كه فرمودند : روزي سرزمين مكه به خود باليد و گفت : خدا خانه اش را روي من قرار داده و مردم از دور و نزديك به سمت من مي آيند. منم كه حرم امن الهي هستم. خداي متعال او را ملامت كرد و گفت : به عزت و جلالم سوگند ، فضيلت تو نسبت به فضيلت و شرافت سرزمين كربلا همانند آب موجود بر سر يك سوزن خيس نسبت به درياست.

اگر سرزمين كربلا نبود تو را برتري نمي دادم و اگر آنچه در كربلا نبود اصلا تو را نمي آفريدم و خانه اي را كه بدان فخر مي كني خلق نمي كردم. آرام بگير و بدون سرپيچي و خود خواهي دنباله و وابسته اي فروتن ، خوار ، سرافكنده براي سرزمين كربلا باش و گر نه تو را مسخ مي كنم و در آتش دوزخ مي افكنم.(۳)

از روايات معصومين عليهم السلام آشكارا دريافت مي شود كه :

لا ارض ككربلا و لا يوم كعاشورا

چه لزومي دارد كه انسان سخني بر خلاف فرمايش معصومين عليهم السلام بگويد و آن گاه در صدد توجيه آن برآيد

به هر حال زمين كربلا زميني بي مانند و استثنايي است و روز عاشورا هم از استثنائات است

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پی نوشت ها

۱ ـ بحار الانوار ، ج ۴۵ ، ص ۲۱۸.

۲ ـ كامل الزيارات ، ص ۲۷۰.

۳ ـ كامل الزيارات ، ص ۲۶۷. براي اطلاعات بيشتر در اين زمينه رجوع شود به : كامل الزيارات ، باب ۸۸ ( فضل كربلاء و زيارة الحسين ... )؛ بحار الانوار ، ج ۹۸ ، باب ۱۵ ( الحائر و فضله و ... ).

التماس دعاي فرج

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت شما برای نمایش بهتر نیاز به استفاده از کوکی دارد Cookie policy. I accept cookies from this site.Agree